Çevreci Öğrencilerden Çevreci Projeler

Mamak Belediyesi ve Mamak İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün başlattığı “Çevre Sizsiniz” projesinin ilk etabı olan “Çevre Tasarım Proje Şenliği” sergi ve ödül töreni Mamak Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Projeye Anaokulu’ndan liseye 850 proje başvurusu yapılırken, 45 proje yarışmaya katılmaya hak kazandı. 4 kategoriden oluşan proje yarışmasında kazanan öğrencilere ödüllerini Mamak Kaymakamı Ertuğrul Kılıç, Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül ve Mamak İlçe Mili Eğitim Müdürü Kadir Kılıç verdi.

Mamak Kaymakamı Ertuğrul Kılıç projenin, gençlere ve öğrencilere çevre bilinci kazandıracağını belirterek Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül ve Mamak İlçe Milli Eğitim Müdürü Kadir Kılıç’a teşekkür etti. Kaymakam Kılıç, “Proje ile çöpü çöpe atan, yere atmayan bir toplum hedefleniyor. Bu özgün proje ile çocuklarımız çevre bilincine sahip olacak. Projeyi bizlere kazandıran Mamak Belediye Başkanımıza ve Mamak İlçe Milli Eğitim Müdürümüze teşekkür ediyorum.” dedi.

Projenin yediden yetmişe herkese çevre bilinci aşıladığını belirten Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül de projenin Mamak’ta uygulanmasının önemini belirtti. Akgül “Bugün birinci etabının ödül töreni gerçekleşen proje iki ayrı anlam taşıyor. Mamak yıllardır gecekonduları ve Mamak Çöplüğü’yle anıldı. Kirletmeme kültürünü ve çöpü çöpe atmayı hedefleyen projenin ilk ayağını Mamak Çöplüğü’nde gerçekleştirdik. Ankara’nın çöplerinin üçte ikisi Mamak Çöplüğü’ne getiriliyor. Ankara Büyükşehir Belediyemizin öncülüğünde başlatılan çalışma ile Mamak Çöplüğü örnek gösterilir bir hale geldi. Mamak Çöplüğü bir ilçenin dezavantajdan avantaja dönmesinin simgesidir. Başlatılan çalışmalar neticesinde kurulan seralarda kırk ton domates yetişiyor. Türkiye’nin en büyük AVM’si çöplüğün hemen karşısında kuruluyor. Mamak artık çöplükle anılmıyor.” dedi.

Mamak İlçe Milli Eğitim Müdürü Kadir Kılıç da proje ile çocukların kirletmemeyi ve çöpü çöpe atmayı büyük ölçüde öğrendiklerini söyledi. Kılıç “Daha önce temizlemeye yönelik birçok proje yapıldı. Çöpün çöpe atılması ve geri dönüşüm sağlanması hedeflenerek çocuklara çöpü çöpe atmalarını öğretmek istedik ve bu projeyi hayata geçirdik. Herkes bu işe gönül verdi. Denizi, doğayı, sokağı hep birileri temizliyor. Bu proje ile kimse bir başkasının çöpünü temizlemek zorunda kalmasın istedik. Çocuklarımıza hiç kirletmemeyi öğretmek istedik. Projemizin birinci aşaması öğretmenlerimizle gerçekleşti. Mamak Belediye Başkanımız da bize Mamak Çöplüğü’nde kurulan tesisi gezdirdi. Projeyi gerek öğretmenlerimiz gerekse öğrencilerimiz çok önemsedi. Projemize bine yakın başvuru yapıldı. Okullarımızda gözle görülür derecede çöp azaldı. Projemizi himaye eden Mamak Kaymakamımıza ve desteğini hiçbir zaman esirgemeyen Mamak Belediye Başkanımıza çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Mamak Belediyesi ve Mamak İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından, çöpü çöpe atmak, kirletmeme kültürünü öğretmek amacıyla başlatılan “Çerce Sizsiniz” projesinin ilk etabı olan “Çevre Tasarım Proje Şenliği” sergi ve ödül töreni Mamak Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Mamak’taki 32 okulun katıldığı yarışmaya 850 proje başvurusu yapıldı, 45 proje yarışmaya hak kazandı. Projeler önce Mamak Kültür Merkezi’nde halka sunuldu. Çalışan modeller, edebi eserler, sosyal etkinlikler ve maket ve tasarımlar başlığı altında 4 kategoriden oluşan proje yarışmasında ilköğretim öğrencileri kademe kademe ödüllendirildi. Proje yarışmasında ilköğretim birinci kademede Mamak Alp Er Tunga İlköğretim Okulu “Çare Sizsiniz” projesiyle birinci, ikinci kademede Esentepe İlköğretim Okulu “Atık Malzemelerden Moda Tasarımı” projesiyle ikinci ve Ege Lisesi de “Uyarı veren Çöp Kutusu” ile üçüncü kademe birincisi oldu. Yarışmada birincilik elde eden öğrenciye dijital fotoğraf makinesi, ikincilik elde eden öğrenciye lazer yazıcı ve üçüncüye de Mp3 player hediye edildi. Öğrenciler ödüllerini Mamak Kaymakamı Ertuğrul Kılıç, Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül ve Mamak İlçe Milli Eğitim Müdürü Kadir Kılıç’tan aldı.

Çevreci Öğrencilerden Çevreci Projeler Çevreci Öğrencilerden Çevreci Projeler
Mamak Belediyesi ve Mamak İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün başlattığı “Çevre Sizsiniz” projesinin ilk etabı olan ..

Çevreci Öğrencilerden Çevreci Projeler yorumları

Paylaş!

Bu burslardan haberiniz var mı?

© 2016 Türkiye'nin Burs ve Eğitim Portalı. All rights reserved.