Hem Burs, Hem İş Veriyor

Ankara’da özel sektör yöneticilerinin çoğu Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) mezunlarından oluşuyor. İstanbul’da ise özel sektör yöneticilerinin en az yarısı Boğaziçi Üniversitesi mezunu. Bu mezunlar, hem arkadaşlıklarını devam ettirmek hem de üniversitelerinde okuyan yeni öğrencilere ağabeylik yapmak için dernek veya vakıf çatısı altında bir araya geliyor. Bu amaçla kurulan Boğaziçi Yöneticiler Vakfı da her yıl 400 yeni Boğaziçiliye burs veriyor. Ayda 150 liradan okuldaki her 25 öğrenciden birine burs verdiklerini söyleyen Boğaziçi Yöneticiler Vakfı’nın Mütevelli Heyeti Başkanı Haluk Dortluoğlu, “Üniversiteyi kazananların yarısı bize başvuruyor. Biz de öncelikle ihtiyaç sahibi ve başarılı öğrencileri seçerek burs veriyoruz.” dedi.

Vakfın faaliyetleri burs vermekle sınırlı değil. Aynı zamanda yeni mezunlara iş bulduklarını da dile getiren Dortluoğlu, “Bugüne kadar 500’den fazla mezunun iş bulmasına yardımcı olduk. İş bulma genelde bir şirket yöneticisi olan vakıf üyesinin mezunu kendi yanına alması şeklinde oldu.” diye konuştu. Ayrıca her yıl üniversitede kariyer günleri düzenlediklerini kaydeden Vakıf Başkanı, en önemlisi hamilik projesi başlattıklarını şöyle aktardı: “Her bursiyer öğrenci ile bir mezun bir araya gelerek kahvaltı yapıyor. Hayatın belli bir kısmını birlikte geçiriyorlar. Böylece eski mezun, şimdiki şirket yöneticisi bursiyerle bire bir ilgilenip müstakbel mezunun hayatına yön veriyor.” Vakfın etkinliklerine bugüne kadar Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı Vedat Akgiray, Avea Genel Müdürü Erkan Akdemir gibi isimler katıldı.

Boğaziçi Yöneticiler Vakfı’nın geleneksel hale getirdiği ‘Liderler Kahvesi’nin ilki ‘Lider Olmak ve Lider Kalmak’ başlığıyla düzenlendi. Etkinlik, Boğaziçi Üniversitesi’nin birçok bölümünde okuyan 30 öğrencinin katılımıyla Aralık 2010’da gerçekleştirilmişti. Programın moderatörlüğünü Avea İnsan Kaynakları Direktörü Bahattin Aydın üstlenirken, Ülker Yönetim Kurulu Üyesi ve Finansal İştirakler Grubu Başkanı Atilla Kurama, deneyimlerini ve bilgilerini öğrencilerle paylaştı. Şubat 2011’de 60 öğrencinin katılımıyla düzenlenen ikinci buluşmada Kastamonu Entegre Ağaç Sanayii ve Ticaret AŞ Genel Müdürü Haluk Yıldız, deneyimlerini öğrencilere anlattı. Liderler Kahvesi’nin Mart 2011’deki konuğu Kuveyt Türk Katılım Bankası Genel Müdürü Ufuk Uyan oldu. Nisan 2011’deki toplantıya ise Avea Genel Müdürü Erkan Akdemir konuk konuşmacı olarak katıldı.

Boğaziçi Yöneticiler Vakfı’nın Bazı Mensupları:

Murat Yalçıntaş (İstanbul Ticaret Odası Başkanı), Candan Karlıtekin (eski THY Yönetim Kurulu Başkanı), Ufuk Uyan (Kuveyt Türk Genel Müdürü), Erhan Erken (İstanbul Ticaret Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı), Önder Öksüz (GAP Güneydoğu Tekstil AŞ Genel Müdürü), Haluk Yıldız (Kastamonu Entegre Genel Müdürü), Tuncay Dinç (Turkish Do&Co Genel Müdür Yardımcısı), Haluk Dortluoğlu (BİM İcra Kurulu Üyesi ve CFO’su), Lokman Ayva (Eski Milletvekili, Türkiye Beyazay Derneği Başkanı).

Kaynak: Zaman

Hem Burs, Hem İş Veriyor Hem Burs, Hem İş Veriyor
Ankara’da özel sektör yöneticilerinin çoğu Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) mezunlarından oluşuyor. İstanbul’da ..

Hem Burs, Hem İş Veriyor yorumları

Paylaş!

Bu burslardan haberiniz var mı?

© 2016 Türkiye'nin Burs ve Eğitim Portalı. All rights reserved.