YGS ve LYS’de Değişen Kararlar

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir, sınav güvenliğinin sağlanması amacıyla parmak izi alma ve göz bebeği tarama gibi yöntemlerin kullanılmasına ancak 6 ay sonra başlanabileceğini açıkladı…

Demir, ÖSYM’yi tanıtmak ve 27 Martta Yükseköğretime Geçiş Sınavı’na (YGS) ilişkin bilgi vermek amacıyla ÖSYM’de düzenliği basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Sınavlara küpeyle girilmesine izin verilmediği anımsatılarak başörtülü adayların kulaklarının nasıl kontrol edileceği sorusuna Demir, şu yanıtı verdi:

Sınav uygulaması esnasında gördünüz ve ben sınava giden tüm görevli arkadaşlarımıza şunu net bir şekilde ifade ettim; ‘Bizim için önemli olan sınavın sağlıklı yürütülmesidir, sınavın güvenliğidir. Eğer şüphe ederseniz, endişe ederseniz kulaklarını da kontrol edebilirsiniz, kulaklık takmış mı, kulak arkasına bir şey gizlemiş mi? Bunu çok rahat bir şekilde hem sınava girerken, hem sınav esnasında kontrol edebilirsiniz.’ Ancak şunu net bir şekilde söylüyorum sınava girmek isteyen tüm adayların sınava girmesini ÖSYM Başkanı olarak istiyorum. Bunun da doğal karşılanacağını düşünüyorum.”

Sınavda gözbebeği taraması ve parmak izi alınması uygulamasına ne zaman geçileceği sorusu üzerine Demir, bilişim teknolojisinin çok ilerlediğine ve ekonomik hale geldiğine işaret etti. Demir, şöyle konuştu:

”Geçtiğimiz haftaya kadar cevap kağıtlarının görüntülenmesini hayal etmek bile mümkün değildi. Bunu arkadaşların gayretleriyle geliştirdiğimiz yazılımla mümkün hale getirdik ve TUS’tan başlamak üzere daha sonraki yaptığımız sınavlarda ve bundan sonra yapacağımız sınavlarda cevap kağıtlarına erişimi sağladık. Benzer şekilde parmak izi teknolojisi de son derece gelişti. Biz bir fizibilite çalışması yaptırdık. Bu, sınav binalarına girişte de olabilir, sınav esnasında da olabilir. Elektronik olarak adayların parmak izlerinin okunması ve adayın gerçekten kendisi olduğunun teyidiyle sınava devamının sağlanması, önümüzdeki 6 ay içinde mümkün olmayabilir ama daha sonraki bir zaman sürecinde kısmen denemelerle başlayabileceğimize inanıyorum.”

ÖSYM’nin Yatırım Yapacak Gücü Var

Parmak izi okuma teknolojisinin kaba bir fizibilitesini yaptırdıklarını ancak maliyete ilişkin rakamlar abartılı geldiği için yeniden yapılmasını düşündüklerini dile getiren Demir, bunların ÖSYM için erişilemez olmadığını söyledi. Demir, ÖSYM’nin bugüne kadarki birikimleriyle pek çok teknolojik yatırımı yapabilecek gücü bulunduğunu belirtti.

ÖSYM’ye optik okuyucu alma planına da değinen Demir, göreve başladığında iki optik okuyucu alınması için ihale sürecinin başlamış olduğunu anlatarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

”ÖSYM’de cevap kağıtları önce görüntülenmekte, sonra okunmakta. Bugüne kadarki uygulanan süreç bu. Fakat teknolojik olarak şu son derece mümkün. Doğrudan görüntülediğiniz kağıt üzerinden de değerlendirme, okuma yapmanız mümkün. Biz bu teknolojiye daha yatkın olduğumuzu düşünerek, optik okuma yatırımını erteledik. Önümüzdeki günlerde özellikle yazılım açısından görüntüleme üzerinden değerlendirmeye geçmeyi hedefliyoruz. O bakımdan onu gerçekleştirinceye kadar ve oradaki sonucu görünceye kadar yeni bir optik okuyucu yatırımı düşünmüyoruz.”

Göreve geldiğinde, KPSS soruşturması kapsamında YÖK Denetleme Kurulu raporuna dayanılarak, kurumda müdür düzeyindekilerin görevden el çektirildiğini ifade eden Demir, 3 aylık sürenin tamamlandığını, onların göreve dönmemesi kararının 2 ay daha uzatıldığını söyledi. Demir, ”Bu bakımdan bu süreç, gerek savcının inceleme süreci, gerekse diğer kurulların değerlendirme süreci devam ediyor. Kurum içerisinde ilave olarak görevden el çektirme diye bir şey söz konusu değil. Bilgi İşlem Dairesinde sorunu olan birkaç arkadaşımız yıllık izinlerini kullanmak istediler. Biz de buna muvafakat ettik” dedi.

Demir, soru üzerine, interneti, e-mail’i son derece etkin kullandığını ancak facebook, twitter gibi sosyal paylaşım sitelerine henüz vakit ayırma fırsatı bulamadığını ifade etti. Bunları zaman içinde düşünebileceğini belirten Demir, ”Öğrencilerle iletişime önem veriyorum. Bana gönderilen e-mailleri kesinlikle okuyorum ve gereklerini de yapıyorum ama tartışma oluşmaması bakımından bugüne kadar bana gelen e-maillere cevap vermedim. Ancak okuduğumu, onlardan gereken bilgileri alıp ona göre yönlendirme yaptığımı veya ona göre düzenleme yaptığımı söyleyebilirim” diye konuştu.

Tuvalet İzni İçin Sağlık Belgesi Şart

ÖSYM’nin Türkiye’nin en saygın kurumlarından biri olduğunu vurgulayan Demir, ”Ben de göreve geldiğimde bunu tespit ettiğimi söyleyebilirim. Çok nitelikli soru hazırlayıcıları, çok nitelikli bilgi işlem altyapısı, çok nitelikli sınav organizasyonu var. Bunlar sayesinde zaten biz ‘uyguladığımız sınavları sağlıklı biçimde gerçekleştirdik’ diyoruz. Bundan sonrakileri de bunlarla gerçekleştireceğiz. Aksi taktirde bir şey düşünmek mümkün değil” dedi.

Öğrencilerden gelecek her türlü öneriye sınav güvenliğine zarar vermeyecek şekilde açık olduklarını çok net bir şekilde söyleyebileceğini belirten Demir, sınav esnasında tuvalet izni konusunda şunları kaydetti:

”Sağlık nedeniyle bir sorunu olan adayı her türlü konforu sağlayarak sınava alma taraftarıyım. Eğer bir adayın sağlık sorunu nedeniyle her 15 dakikada bir tuvalete gitme ihtiyacı varsa, ben onu tuvaletin hemen yanındaki bir odaya alarak, yanına iki tane görevli vererek tüm ihtiyacını karşılayacak şekilde sınav yapmaya varım, hazırım ancak bunun sağlık raporuyla belgelenmesi gerekir. Benim bütün düşüncem, kötüye kullanmaları engellemek. Geçmişteki raporları okuduğumda sınav esnasında koridorların bir pazar yerine dönüştüğüydü, ben böyle bir görüntüyü istemiyorum.”

Demir soru üzerine, ÖSYM Başkanlığına atama sürecinin YÖK Başkanlığının takdiriyle gerçekleştiğini belirtti. Kendisine iletilen görevlendirme yazısında herhangi bir sürenin söz konusu olmadığını ifade eden Demir, kendisinin görevini şu anda vekaleten yürüttüğünü ve bu konuda herhangi bir süre öngörülmediğini söyledi. Demir, ÖSYM’nin yeniden yapılandırılmasıyla ilgili yasa tasarısının TBMM’de olduğuna işaret ederek, ”Bu gerçekleştiğinde zaten bir atama süreci yaşanacak. O bakımdan vekaleten ya da asaleten atanmayı ben herhangi bir şekilde yorumlamıyorum. Bana gelen yazı doğrultusunda ben çalışmalarıma devam ediyorum” diye konuştu.

Fotoğraflı Soru Kitapçığı

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir, ilk defa bu yıl 27 Martta yapılacak Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nda, ”adayın fotoğrafının bulunduğu soru kitapçığı ve cevap kağıdı” uygulaması başlatacaklarını bildirdi.

Demir, ÖSYM’yi tanıtmak, 27 Martta yapılacak Yükseköğretime Geçiş Sınavı ve çalışmalarına ilişkin bilgi vermek amacıyla ÖSYM’de basın toplantısı düzenledi. Toplantıya ÖSYM Yürütme Kurulu üyeleri Prof. Dr. Ercan Öztemel, Prof. Dr. Ensar Gül ve Prof. Dr. Ömer Pekşen’i tanıtarak başladı. ÖSYM’nin, ”Türkiye’de sosyal barışı tesiste en önemli kurumlardan biri olduğunu” vurgulayan Demir, böyle bir kurumu ekip olarak yönettiklerini dile getirdi.

Göreve, 22 Eylül 2010’da vekaleten atandığını hatırlatan Demir, ”Bugüne kadar sizlerle hep yazılı olarak iletişim kurduk. Ancak, hem kurumu tanıma hem de gecikmiş işleri yapma nedeniyle yazılı iletişimi tercih ettik. Bugün ilk defa sizlerle tanışıyoruz” dedi.

Daha sonra ”2011 ve Sonrası ÖSYM” başlıklı sunum yapan Demir, ÖSYM’nin 1974’de ”Üniversitelerarası Seçme ve Yerleştirme Merkezi” olarak kurulduğunu ve 1981’de Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi adını aldığını anımsattı. 36 yıllık bir kurum olan ÖSYM’nin her yıl 153 sınav merkezinde, 120 bine yakın sınav salonunda, 15 farklı alanda, yaklaşık 40 sınav yaptığını anlatan Demir, sadece 2010’da, yaklaşık 8 milyon adayın sınavının gerçekleştirildiğini belirtti. Demir, ÖSYM’nin 20-25 milyon kişi üzerinde etkisi olduğuna işaret etti.

Misyonlarını, ”Yurtiçinde ve yurtdışında hak ve adalet esaslı sınav yapan, bilimsel yöntemler ışığında ölçme, değerlendirme ve yerleştirme çalışmalarını yürüten şeffaf bir kurum olarak belirlediklerini” söyleyen Demir, bu kelimeleri özenle seçtiklerini, bütün amaçlarının bunları gerçekleştirmek olduğunu ifade etti.

Demir, yurtiçinde ve yurtdışında yüzde 100 güvenli sınavlar yapmak, kriptolu ve e-imza ile çalışan, sınav oluşturma aşamasından değerlendirme aşamasına kadar sürecin tamamını otomatik olarak gerçekleştiren, yapılan her işlemi silinemez ve değiştirilemez biçimde kaydeden, uluslararası bilgi güvenliği standartlarına sahip, toplum nezdinde itibarı yüksek bir Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi oluşturmayı amaçladıklarını, bunu yapacaklarına inandıklarını kaydetti.

Bir sınavı gerçekleştirmenin 3-4 aylık bir zaman ve çalışma gerektirdiğini ifade eden Demir, bu süreçte, bir taraftan adaylarla bir taraftan da görevlilerle çalıştıklarını anlattı. İlk kez bu yıl sınav görevlilerini tanımlayarak, onları kurumun bir parçası haline getirmeyi hedeflediklerini belirten Demir, geçtiğimiz günlerde sınav görevlilerinin başvurularını da aldıklarını, şu anda sistemde 300 binden fazla sınav görevlisinin kayıtlı olduğunu ifade etti.

”Bir taraftan soruların hazırlanması; soruların test, sınav haline getirilmesi, soru kitapçıklarının basılması ve bunların son derece güvenli gerçekleştirilmesinin önemli konular olduğunu” vurgulayan Demir, sınav öncesi sürecin, ÖSYM bünyesinde güvenli bölgelerde soru hazırlanmasıyla başladığını, sınavdan iki-üç hafta kadar önce dünya ile her türlü bağlantının kesildiği kapalı döneme geçildiğini, soru kitapçıkları basıldıktan sonra da bunların güvenli bir şekilde sınav merkezlerine nakledildiğini anlattı.

İtirazlar İnternet Üzerinden Yapılabilecek

ÖSYM’yi özellikle sınav görevlileriyle bütünleştirerek, onlarda ”aidiyet” duygusu oluşturarak ve eğitimlerini sağlayarak, kimlik kartı vererek, sistemin kaçınılmaz bir parçası haline getirmeyi istediklerini dile getiren Demir, adaylarla da bilişim imkanlarını kullanarak iletişim kurmayı amaçladıklarını belirtti.

Adayların her türlü işlemi internet üzerinden gerçekleştirebileceklerini bildiren Demir, ”sınav sonuçlarını kişisel şifreleriyle sadece adayların kendilerinin öğrenebileceğini, sınava giriş ve sonuç belgelerinin artık postayla gönderilmeyeceğini, sınavların kılavuz ve yönergelerinin internetten alınabileceğini kaydetti. Demir, sınav sonuçları ile ilgili itirazların internet üzerinden yapılabilmesine ilişkin çalışmaların sürdürüldüğünü bildirdi.

Demir, bu yıl ilk kez adaya özgü soru kitapçığı ve cevap kağıdı uygulaması başlatacaklarını belirterek, bunun sınav güvenliği bakımından önem taşıdığını vurguladı. Soru kitapçıklarının ve cevap kağıtlarının üzerinde adayların fotoğraflarının basılı olacağını söyleyen ve birer örneğini gazetecilere gösteren Demir, ”Böylece başkasının yerine sınava girme gibi istenmeyen olgular ortadan kalkacak” diye konuştu.

Adayın tüm bilgilerinin soru kitapçığının üstünde bulunduğunu, aynı bilgilerin cevap kağıdının üzerinde de yer aldığını ifade eden Demir, her soru kitapçığına ait numarasının, aday tarafından cevap kağıdına işaretleneceğini, böylece soru kitapçığı ile cevap kağıdının birleşimiyle adaya özgü bir sınavın gerçekleşmesinin sağlanacağını belirtti.

Sınav güvenliğine ve sınav adaletine engel olacağı düşünülen cep telefonu, kol saati gibi araç-gereçlerle sınava girilemediğine işaret eden Demir, nüfus cüzdanı ve pasaport dışındaki belgelerin kimlik belgesi olarak kabul edilmediğini kaydetti.

Demir, ”Kötüye kullanıldığını düşündüğümüz tuvalete çıkma serbestisini göreve geldiğimiz günden itibaren kaldırdık. Bu konuda kararlıyız çünkü raporlarda bu imkanın çok kötüye kullanıldığını görüyoruz” dedi. Sınavın toplam süresinin dörtte üçü tamamlanmadan adayların sınavdan çıkmasına izin verilmediğini belirten Demir, ”Tüm bunlarla sınavın adil bir şekilde gerçekleştirilmesine gayret ediyoruz” dedi.

Cevap kağıtlarının ÖSYM’ye güvenli şekilde ulaştırılması için tüm süreçte 24 saat akademisyen ve gözetmenlerin bulunmasına dikkat edildiğini anlatan Demir, cevap kağıtları ÖSYM’ye geldiğinde işlemlerin tümünün hakem ve gözetmenler eşliğinde gerçekleştirildiğini söyledi.

Cevap Kağıtları Görülebilecek

Demir, ilk kez geçtiğimiz haftalarda uygulanmaya başlanan, cevap kağıtlarının adaylar tarafından görülebilmesinin bundan sonraki tüm sınavlarda gerçekleştirileceğini belirtti. ”Bundan sonra adaylar, kişisel şifrelerini kullanarak cevap kağıtlarını görebilecekler, cevap kağıtlarına erişebilecekler. Bu sayede pek çok adayın zihninde oluşan sorular ortadan kalkmakta. Çünkü pek çok adayımız ‘Ben şöyle yapmıştım böyle değerlendirildi’ gibi yorumlar yapabiliyor. Bu, cevap kağıdını gördüğü an ortadan kalkacak” diyen Demir, sözlerini şöyle sürdürdü:

”Tüm bunlar bizim bugüne kadar uyguladıklarımız. Ancak bunların kalıcı olabilmesi için daha nitelikli bir ÖSYM’ye ihtiyaç var ve bunu da yasal bir zeminle sağlayabileceğimize inanıyoruz. Bu kapsamda, ÖSYM idari ve mali özerkliğe sahip özel bütçeli bir kurul olsun istiyoruz. Hem merkezi, hem teşkilatı hem de sınav koordinatörlükleri ile bir entegre sistem oluştursun, uzmanlığa dayalı bir personel rejimi olsun, hak ve cezalar tanımlanmış olsun. Özellikle yurtdışında sınav yapabilen, yeni sorumluluklara sahip bir kurum olsun istiyoruz.”

Demir, ”aynı sonuçları doğuran farklı zamanlarda sınav” yapılmasının da artık kaçınılmaz olduğunu belirterek, ”Özellikle elektronik sınav imkanı dolayısıyla randevu usulüyle her zaman yapılabilir sınavlar” dedi. Başkan Demir, gerektiğinde sınava katılanların bir kısmına uygulanabileceği gibi tümüne de uygulanabilecek ”eşdeğer sınav”la birçok sorunun kolayca çözümlenebileceğini belirtti.

”ÖSYM’nin bir değişim sürecinde olduğunu” ifade eden Demir, ”ÖSYM, kendisine belirlemiş olduğu misyon ve vizyonu çerçevesinde, değişen dünya koşullarında, tüm paydaşların katılımıyla sorumluluk alanındaki hizmetlerini en etkin bir biçimde sunmaya, her sınavda bir önceki sınavdan daha iyi olabilmenin yollarını aramaya, modern ve teknolojik gelişmelerle barışık bir şekilde sahip olduğu kaynakları, en etkin kullanarak kendisini yenilemeye ve değişim sürecini aktif olarak yaşamaya devam edecektir” dedi.

sym kitap 2011, ösym fotoğraf değiştirme, ösym optikleri açıkladı, kimliksiz sınava girilir mi, teog sınavına kimliksiz girilirmi

YGS ve LYS’de Değişen Kararlar YGS ve LYS’de Değişen Kararlar
ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir, sınav güvenliğinin sağlanması amacıyla parmak izi alma ve göz bebeği tarama gibi yöntemlerin ..

YGS ve LYS’de Değişen Kararlar yorumları

Paylaş!

Bu burslardan haberiniz var mı?

© 2016 Türkiye'nin Burs ve Eğitim Portalı. All rights reserved.